The map below shows the locations of projects supported through the RGS-IBG grants programme in 2018. Click on the pins for information on each project.

 

Grants awarded in 2018

Journey of a Lifetime Award

Karen Darke. 'From Source to Sea via Me'

Neville Shulman Challenge Award

Katie Arnold. ‘Life on the Naryn: A River in Crisis’

Geographical Fieldwork Grants

Letitia Cookson (University of Sheffield). ‘Managing selective logging to protect the Amazon’s biodiversity’

Adrian White (University of Oxford). ‘Oxford University Finnmark Expedition’

Jason Guy (University of Sussex). ‘Biogeographical optimisation of multi-use landscape-scale conservation corridors’

Abigail Gwynn (University of Exeter). ‘Project Rungan 2019’

Nicholas Sundin (Newcastle University). ‘Attitudes to international actors in the Cyprus conflict’

Jessica Melrose (University of Glasgow). ‘Investigating Perceptions and Vulnerabilities of Environmental Hazards in Trinidad’

Christopher McMahon (University of Glasgow). ‘Glasgow University Uganda Expedition 2018’

Alexander Hyde (University of Sheffield). ‘Ala Archa 2018’

Abbey Wong (King's College London). ‘Cloud water reduction in the Peruvian Andes: Forest ecology’

Fieldwork Apprenticeships

Joshua Oldfield (University of the West of England, Bristol). ‘Global Water Security Programme, Kisoro, Uganda’

Hannah Roe (Keele University). 'What can contemporary proglacial lakes tell us about the early stages of Holocene lake ontogeny?'

Monica Cole Research Grant

Amy Holt (University of Bristol). 'Subglacial weathering: an overlooked control on silica export to polar oceans’

Nicole Kühn (University of Oxford). ‘Linking aboveground plant reponse to belowground traits in a drier South Africa’

Geographical Club Award

Juliet Sefton (Durham University). ‘Improving mangrove proxies for sea-level reconstruction’

Jesper Svennson (University of Oxford). ‘Unlocking Pandora’s Box: the Promise, Paradoxes and Practices of Water Markets in China’s Centralized Regime’

Henrietta Hutton Research Grant

Gabriele Warwick (University College London). An ethnographic perspective on agroecology as a conservation strategy amongst rural small-holders in Acre, Brazil'

Tanith Hackney-Huck (University of Sheffield). ‘The Impact of Selective Logging on Avian Biodiversity in a Malaysian Rainforest’

Hong Kong Research Grant

Han Cheng (University of Cambridge). 'Producing International Development Knowledges: China Agricultural University'

Postgraduate Research Awards

Charlie Bunce (University of Edinburgh). ‘Constraining complex calving dynamics at tidewater glaciers in Greenland’

Katie Miles (Aberystwyth University). ‘Dye-tracing on a debris-covered Himalayan glacier’

Svenja Riedesel (Aberystwyth University). ‘Investigating the nature and timing ofcataclysmic glacial outburst floods in the Channeled Scablands of North America’

Matthew Tomkins (University of Manchester). ‘Can the study of contrasting mountain systems provide a useful framework for landscape evolution? Case studies from the NE Atlantic Margin’

Luis Iturra (University of Oxford). ‘Atmospheres of inequality: An investigation of the affective dimensions of Urban Inequality in Santiago, Chile’

Elisabetta Pietrostefani (London School of Economics and Political Science). ‘Geospatial analysis of housing insecurity and resident value of neighbourhood amenities in Beirut, Lebanon’

Juliet Sefton (Durham University). ‘Improving mangrove proxies for sea-level reconstruction’

Jesper Svennson (University of Oxford). ‘Unlocking Pandora’s Box: the Promise, Paradoxes and Practices of Water Markets in China’s Centralized Regime’

Slawson Awards

Penelope Quinton (King's College London). ‘Health perceptions of Palestinian women affected by the Israeli State house demolitions and land seizures in the West Bank’

Charlotte Ramble (London School of Economics and Political Science). ‘Beyond the Walls: Incarceration, caste, class and gender in Nepal’s western hills’

Martina Manara (London School of Economics and Political Science). ‘Essays on the ordinary land economy of Dar es Salaam, Tanzania’

Frederick Soddy Postgraduate Award

Daniel Robins (University of St Andrews). ‘Sao Paulo to London: voluntary immobility, place attachment and the geographical imagination’

Lydia Gibson (University College London). ‘Saving parrots, destroying culture? The effect of species conservation and protected area designation on Maroon identity’

Dudley Stamp Memorial Awards

James Allard (University of Manchester). ‘Glaciation of the Balkans during the Late Pleistocene: extent, timing and climatic significance’

Danielle Buchanan (University of Glasgow). ‘Seasonal to decadal-scale erosion of a rock coast system: platform erosion and boulder transport dynamics’

Lucy Millington (Durham University). ‘The use of regenerating forest by two frugivorous primates in the Peruvian Amazon’

Dagmar Diesner (Coventry University). ‘The Village in the City: Developing resilience and strategies of self-governance in case of Campi Aperti in Bologna, Italy’

Kerry Bobbins (University College London). ‘Investigating the influence of the green infrastructure concept on urban governance in Johannesburg, South Africa’

Liam Saddington (University of Oxford). ‘Kiribati and climate change: imaginations, anticipations and negotiations’

Harry Sanders (Loughborough University). ‘Biotic versus abiotic forcing of fluvial sediment dynamics: How much sediment do crayfish supply to river systems? Unique burrowing experiments using crayfish from native (USA) and invasive (UK) populations’

Leila Wilmers (Loughborough University). ‘Nation, diversity and narratives of continuity: urban citizen perspectives on Russia and its people’

Nelson Rodriguez (University of Manchester). ‘Beans in the web of power: Brazilian soybean trade, financial capital, logistics and food politics’

Yu-Shan Tseng (Durham University). ‘Insurgent OSS-enabled platforms in Madrid and Taiwan: Direct democracy and cyborg ontology’

Peipei Chen (University of Southampton). ‘Creative practitioners’ relocation to rural areas in Zhejiang province, China’

Walters Kundert Fellowship

Dr Isla Myers-Smith (University of Edinburgh). ‘Testing the links between permafrost disturbances and vegetation change in the Canadian Arctic’

Environment and Sustainability Research Grants

Dr Kim Ward and Dr Caroline Clason (University of Plymouth). 'Release of legacy fallout radionuclides from retreating glaciers: Coproducing ‘risk maps’ with the Sami to inform adaptations to an emerging threat in Arctic Sweden'

Dr Regina Hansda (Newcastle University). 'Indigenous food festivals in India: Resisting, claiming and (re)making an alternative history of food sovereignty?'

Dr Gemma Sou (University of Manchester). 'Disaster recovery policy processes in postcolonial contexts: Life-work histories in the Caribbean' 

Gilchrist Fieldwork Award

Dr Melissa Murphy (University College London). 'High Arctic Rivers: A source or sink for atmospheric carbon dioxide?'

Ralph Brown Expedition Award

Dr Lewis Ceri (University of Exeter). ‘Assessing the risk of marine microplastic to the unique biota of the Galapagos’

Small Research Grants

Dr Nick Cutler (University of Edinburgh). ‘Tephra transformations: decoding the record of past volcanic eruptions’

Dr Antonia Law (Keele University). ‘What can contemporary proglacial lakes tell us about the early stages of Holocene lake ontogeny?’

Dr Alessa Janine Geiger (University of Glasgow). ‘A Multi-Method approach to constrain Patagonian Ice Sheet Geometry along its Pacific Margin during the Last Glacial Period’

Dr Nadia Von Benzon (Lancaster University). ‘Rural spaces of youth reform: Agricultural landscapes of punishment and citizenship 1850-1967’

Dr Kim Ward (Plymouth University). ‘Sowing the Seeds of Heritage: Examining the preservation of bio-cultural heritage through the development of community seed-saving initiatives in conflict-affected zones’

Dr Rebecca Collins (University College London). ‘Growing Up Green: Young adults’ everyday sustainabilities after ten+ years of Ashton Hayes’s ‘Going Carbon Neutral’ project’

Dr Sophie Cranston (University of Edinburgh). 'Invisible international students: British migrant children attending UK Universities’

Jasmin Leila Award

Dr Sophie Cranston (University of Edinburgh). 'Invisible international students: British migrant children attending UK Universities’

Rob Potter Award

Dr Gemma Sou (University of Manchester). ‘Disaster recovery policy processes in postcolonial contexts: Life-work histories in the Caribbean’

Thesiger-Oman Fellowship

Dr Pieter Vermeesch (University College London). ‘A mass balance for mega-blowouts on the Qinghai-Tibet Plateau’

Thirtieth International Geographical Congress Award

Dr Melissa Murphy (University College London). Polar2018 conference, Davos, Switzerland. 'EN-7 Biogeochemical cycling in the Polar Regions: Terrestrial and Ocean interactions'